Zaznacz stronę

Fiskus nie ma litości dla wody mineralnej – Cisowianka zwraca się do MF z pytaniem

Jak możemy przeczytać na stronach rządowych, stawką VAT przypisaną do wody mineralnej butelkowanej jest stawka VAT w wysokości 23%. Jest to obecnie najwyższa stawka podatkowa w Polsce.

Zastanawiającym jest fakt, dlaczego tak ważny artykuł spożywczy jak woda mineralna jest opodatkowana tak wysoką stawką? Dlaczego inne artykuły spożywcze takie jak np., dosładzane jogurty czy inne wody smakowe oraz wiele innych artykułów, które dzięki tarczy antyinflacyjnej zyskały na obniżeniu podatku VAT zostały wyróżnione właśnie niższą stawką podatkową? Dlaczego woda mineralna, która jest niezbędna w naszej diecie została na tym samym poziomie czyli 23% i Ustawodawca ją pominął?

Z takim właśnie pytanie jeden z największych producentów wody mineralnej w Polsce, firma Cisowianka zwrócił się do Ministerstwa Finansów.

Jak czytamy w artykule opublikowanym na łamach gazety Puls Biznesu:
https://www.pb.pl/fiskus-nie-ma-litosci-dla-wody-mineralnej-1158776
odpowiedź na skierowane pytanie przez Cisowiankę była jednoznaczna.
„Obecnie nie są prowadzone prace w celu wprowadzenia zmian w wysokości zmian w wysokości VAT na wodę butelkowaną”.

Dodatkowo MF stwierdziło, że obniżenie tej stawki wiązałoby się ze „znaczącymi skutkami budżetowymi”.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania pełnego artykułu https://www.pb.pl/fiskus-nie-ma-litosci-dla-wody-mineralnej-1158776

Na koniec należy zadać bardzo ważne pytanie. Czy podnoszenie podatku cukrowego i obniżenie VAT na artykuły z dodatkiem cukru to dobry kierunek? Dlaczego Rząd usilnie chce walczyć otyłością wśród dzieci i młodzieży kosztem zdrowym produktów chociażby takich jak woda mineralna, która obciążona jest stawką VAT 23%.

Nie jest to dobry kierunek…